اسپرد در فارکس

اگر با بازار فارکس آشنا باشید حتما نام اسپرد به گوشتان خورده است و آن را تا حدودی می شناسید. ما می خواهیم در این مقاله به طور کامل و ریشه ای، اسپرد را برای شما توضیح دهیم و همه جنبه های آن را برای شما بیان کنیم. با میک تی پی همراه باشید.

اسپرد فارکس چیست؟

اسپرد (Spread) در زبان انگلیسی به معنای فاصله و گسترش است. حالا این فاصله در فارکس به چه معنا می باشد. همانطور که همه شما می دانید اساس بازار فارکس بر پایه تبادل ارز می باشد. افراد در این بازار مالی بسیار بزرگ، ارزها را در مقابل هم مبادله می کنند و با افزایش و یا کاهش ارزشان دچار سود یا ضرر می شوند.

مهم ترین چیز در بازار فارکس و اساس فارکس،جفت ارز می باشد. جفت ارز از کنار هم قرار گرفتن دو ارز به دست می آید که یکی از آنها ارز پایه و دیگری ارز متقابل است.

برای مثال شما به جفت ارز یورو/دلار توجه کنید که در آن یورو، ارز پایه و دلار ارز متقابل است. خرید و فروش از طریق این جفت ارزها صورت می گیرد. بدین صورت که شما برای خرید یا فروش یک ارز در مقابل ارز دیگر باید به سراغ جفت ارز مورد نظر بروید.

حالا در این میان، بروکرها دو نوع قیمت مختلف را برای یک جفت ارز در نظر می گیرند: قیمت خرید و قیمت فروش.

قیمت فروش(bid) قیمتی است که در آن شما می توانید ارز پایه خود را بفروشید. قیمت خرید(ask)،  قیمتی است که در آن شما قیمت پایه را بخرید. تفاوت بین این دو قیمت را “اسپرد” می نامند. این قیمت را، قیمت “اسپرد خرید و فروش” می گویند.

اسپرد در فارکس

نحوه محاسبه اسپرد در فارکس

اسپرد معمولا در واحد پیپ اندازه گیری می شود.همان گونه که شما می دانید، پیپ کوچک ترین واحد قیمت در تغییرات قیمت یک جفت ارز می باشد. برای بیشتر جفت ارزها، یک پیپ برابر است با 0.0001 .

برای مثال، جفت ارز یورو/دلار را در نظر بگیرید . فرض کنید بروکر برای آن دو قیمت 1.1051/1.1053 را معرفی می کند.در اینجا قیمت 1.1053  قیمتی است که بروکر به آن قیمت ارز پایه را به شما می فروشد. قیمت 1.1051 هم قیمتی است که در آن ارز پایه را از شما می خرد. پس در اینجا اسپرد برابر با 2 پیپ خواهد بود چون تفاوت بین این دو قیمت برابر است با 0.0002 .

پس برای محاسبه اسپرد یک جفت ارز کافی است تا قیمت خرید آن را از قیمت فروش آن کم کنید.  باز هم تاکید می شود که قیمت خرید و فروش مربوط به ارز پایه می باشد.

اسپرد(spread)= قیمت خرید(ask) – قیمت فروش(bid)

نکته: برای جفت ارزهایی که ارز متقابل آنها ین ژاپن است، دومین عدد اعشاری نرخ جفت ارز پیپ محسوب می شود. برای مثال اگر جفت ارز دلار/ین دارای قیمت های خرید و فروش 110.00/110.04  باشد آنگاه اسپرد آن برابر خواهد با 4 پیپ.

مفهوم اسپرد در فارکس

اما حالا چرا در فارکس اسپرد وجود دارد؟ چرا یک قیمت یکسان برای خرید و فروش آن وجود ندارد. اسپرد در واقع کارمزد یک بروکر در فارکس می باشد. بروکر در فارکس، کار تبادل و واسطه گری را میان خریدار و فروشنده انجام می دهد و از این طریق فعالیت می کند.

بروکرها بهرحال در حال سرویس رسانی به مشتریان هستند و باید به طریقی کسب سود کنند و پول هزینه های خود را تامین کنند. در اینجاست که وجود اسپرد عاقلانه است. بروکر به جای آن که برای هر ترید یا معامله، یک هزینه از شما بگیرد، یک قیمت خرید و فروش برای شما تعریف می کند. با تفاوتی که در قیمت خرید و فروش وجود دارد، آنها هزینه های خود را جبران کرده و کسب سود می کند.

مثالی از اسپرد

بروکر ارز پایه شما را با قیمت پایین تر می خرد و این ارز پایه را با قیمت بالاتر به شخص دیگری می فروشد. برای مثال فرض کنید که شما 1000 یورو ارز پایه خود را در با قیمت فروش جفت ارز یورو/دلار می فروشید. شخص دیگری این 1000 یورو را با توجه به قیمت خرید از شما می خرد. در اینجا بروکر به اندازه اسپرد قیمت سود خواهد کرد. فرض کنید که اسپرد یورو/دلار برای این بروکر 2 پیپ است، پس این بروکر به ازای این معامله 2000 پیپ سود کرده است.

این کار دقیقا مانند سیستم دلالی انواع کالاها می باشد. برای مثال بنگاه های ماشین با قیمت پایین تر یک ماشین را از افراد یا خودروسازی ها خریده و چند میلیون بالاتر آن را می فروشند و از این طریق کسب سود می کنند. هر چقدر که یک بنگاهی بتوانند ماشین های بیشتری را خرید و فروش کند،  سود بیشتری خواهد کرد.

برای بروکر فارکس نیز همین معادله برقرار است و یک بروکر هر چقدر که حجم معاملات بیشتری را انجام دهد، بیشتر سود خواهد برد و از تفاوت قیمت خرید و فروش جفت ارزها درآمد بیشتری کسب خواهد کرد.

منظور از اسپرد در فارکس

اگر بخواهیم خیلی خلاصه، اسپرد را تعریف کنیم می توانیم آن را به صورت زیر بیان کنیم:

  • بروکرها ارزی که خریده اند را با قیمت بالاتری به شما می فروشند و از این طریق کسب درآمد می کنند.
  • بروکرها ارزی را که می فروشند را قبلا با قیمت پایین تری از شما خریده اند و از این طریق کسب درآمد می کنند.

این تفاوت های قیمت را اسپرد می گویند. زمانی که یک بروکر ادعا می کند که هیچ کمیسیونی دریافت نمی کند در واقع در حال انجام این کار است و شما هم چنان هزینه معاملات خود را از طریق اسپرد می پردازید. هر چقدر که اسپرد یک جفت ارز بیشتر باشد نشان دهنده نوسانات بیشتر و ثبات کم تر آن جفت ارز است. هرچقدر هم که اسپرد یک جفت ارز کمتر باشد، نشان دهنده ثبات بیشتر و نوسانات کمتر آن می باشد.

اسپرد در فارکس

اسپرد هات فارکس

اگر در فارکس تجربه داشته باشید، حتما نام بروکر یا کارگزاری هات فارکس را شنیده اید. یکی از بهترین کارگزاری های فارکس، هات فارکس می باشد که خدمات بی نظیری را برای مشتریان خود فراهم می کند.

این بروکر به خاطر خدمات عالی خود توانسته جوایز زیادی را نصیب خود کند و در بسیاری از کشورها دنیا نمایندگی داشته باشد.

در بروکر هات فارکس شما می توانید علاوه بر تمام زوج ارزها، سهام شرکت ها، کالاها، فلزات گرانبها ، حامل های انرژی و ارزهای دیجیتال را معامله کنید. هات در هات فارکس مخفف سه کلمه honesty، openness و transparency می باشد که به معنای صداقت، باز بودن و شفافیت می باشد و این نشانه رویکرد عالی این کارگزاری می باشد.

یکی از چیزهایی که این بروکر خوب را از دیگر بروکرها متمایز می کند وجود اسپردهای بسیار کم و رقابتی می باشد. اگر شما اسپرد جفت ارزهای مختلف هات فارکس را با دیگر بروکرها مقایسه کنید، خود متوجه این موضوع می شوید. هر چقدر که اسپرد کمتر باشد، سود بیشتری هم نصیب معامله گران می شود و از هزینه های آنان کاسته می شود. ب

برای مثال اسپرد یورو/دلار در این بروکر، 1.2 پیپ می باشد که واقعا بسیار اندک است. شما می توانید با مبلغ بسیار اندک در این بروکر، حساب باز کنید و شروع به معامله کردن کنید. علاوه بر مزایای بالا، هات فارکس حسابی ویژه را تحت عنوان حساب با اسپرد صفر نیز ارائه می دهد که این حساب برای افرادی که در حجم بالا معامله انجام می دهند بسیار مناسب است (البته بروکر حق کمیسیون خود را از این کمیسیون دریافت می کند که بسیار اندک می باشد).

چند نوع اسپرد در فارکس وجود دارد؟

نوع اسپردی که شما روی پلتفرم معاملاتی مشاهده می کنید، به بروکر و نحوه درآمدزایی آنان بستگی دارد. دو نوع اسپرد در فارکس وجود دارد:

1.اسپرد ثابت: اسپرد ثابت، اسپردی است که علی رغم همه شرایط و نوسانات بازار ثابت می ماند و تغییری نمی کند. به عبارت دیگر چه بازار پرنوسان داشته باشیم و چه بازار آرام، اسپرد تفاوتی نخواهد کرد و ثابت خواهد ماند.

از مزایای اسپرد ثابت این است که نیاز به سرمایه کمتری داد بنابراین معامله با اسپرد ثابت برای کسانی که پول زیادی برای شروع یک معامله ندارند بسیار مناسب است. معامله با اسپرد ثابت هم چنین محاسبه معامله را قابل پیش بینی تر می کند. از آنجایی که اسپردها هرگز تغییر نمی کنند، شما همواره می دانید که هنگام باز کردن یک معامله چه چیزی در انتظار شما می باشد.

2.اسپرد شناور: همان گونه که از نام آن مشخص است، اسپرد شناور همواره در حال تغییر است. با اسپرد شناور، تفاوت بین قیمت های خرید و فروش مدام در حال تغییر کردن است. مزیت اسپرد شناور در این است که افراد می توانند با توجه به شرایط بازار سود بیشتری از آن کسب کنند.

مثال:

برای این که مطمئن شویم مفهوم اسپرد را خوب درک کرده ایم، اجازه دهید یک نمونه را بیان کنید. فرض کنید که شما 1000 یورو دارید و می خواهید آن را بفروشید و به ازای آن دلار بخرید. اگر نرخ های پیشنهادی خرید و فروش جفت ارز یورو/دلار در یک بروکر به صورت 1.1035/1.1038  باشد آنگاه شما ارز یوروی خود را چگونه خواهید فروخت؟

در پاسخ باید گفت که در ما می دانیم که قسمت چپ مربوط به فروش است،بنابراین باید از عدد 1.1035 استفاده کنیم. توجه کنید که شما در این جا می خواهید ارز پایه خود را بفروشید و بنابراین باید از نرخ فروش بروکر استفاده کنید. کافی است که عدد 1000 خود را در 1.1035 ضرب کنید تا به بفهیمد به ازای مقدار ارز پایه خود، 11035 دلار بدست خواهید آورد.

حالا اگر شما بخواهید 1000 یورو را به ازای دلار بخرید چه کاری باید انجام دهید؟ در اینجا شما باید به سراغ نرخ خرید بروکر بروید که برابر است با 1.1038 . چون در اینجا می خواهید ارز پایه بخرید دوباره پس عدد 1.1038 را در 1000 ضرب می کنید و آنگاه متوجه خواهید شد که شما 11038 دلار برای خرید این میزان یورو نیاز دارید.

همان گونه که در بالا می بینید یک بروکر، 1000 یوروی یک فرد را 11035 دلار از او می خرد اما همان 1000 یورو را به فرد دیگری 11038 می فروشد. یعنی در واقع به ازای این معامله 3 دلار سود می کند.

اسپرد در فارکس

میک تی پی

میک تی پی سالهاست که در زمینه آموزش مسائل فارکس کار می کند. ما بهترین آموزش ها را به مشتریان و دانش آموزان خود ارائه می دهیم و سعی می کنیم تا آنها نگاهی عمیق و تحلیل به بازار فارکس پیدا کنند .

مجموعه ما به خوبی به شما یاد خواهد داد تا ریسک در فارکس را مدیریت کنید و برای شما حد ضرر جفت ارزها را به خوبی مشخص می کند. ما با مطالب، فیلم ها و تحلیل های خود سعی می کنیم تا بازار فارکس را به بازار امنی برای شما تبدیل کنیم. فارکس برای افرادی که بتوانند مدیریت معاملاتی خوبی داشته باشند و قدرت ریسکشان را به خوبی هدایت کنند فرصتی عالی برای کسب سود سرشار است.

ما بهترین تحلیل های تکنیکال و بنیادی (ارجاع به مقاله تحلیل بنیادی و تکنیکال در فارکس) را از جفت ارزها را به افرادی که دنبال سرمایه گذاری در فارکس هستند ارائه می دهیم و علاوه بر تحلیل، به افراد آموزش می دهیم تا خود بتوانند فارکس را بشناسند و تحلیل کنند. یادتان باشد که برای موفقیت در هر بازار مالی مانند فارکس شما باید ابتدا به خوبی اصول آن و مفاهیم آن را بشناسید. ما سالهاست که در زمینه آموزش فارکس فعالیت می کنیم و در سایت ما مقالات مختلفی جهت آموزش مفاهیم پایه فارکس وجود دارد که شما می توانید از آنها استفاده کنید.

آموزش فارکس در میک تی پی

ما آموزش های بسیار خوبی در تحلیل فارکس ارائه می دهیم که می تواند برای علاقه مندان این بازار بسیار مفید باشد. بازار فارکس، بازار با ریسک بالایی است و ورود به آن بدون آموزش صحیحی موجب از دست رفتن سرمایه شما می شود. میک تی پی با مجموعه آموزشی قوی خود و سالها تجربه در کنار شماست تا به شما یاد دهد که در بازار فارکس حرکت کنید و به سود مناسبی برسید. ما همه نکات و مسائل فارکس را برای شما باز می کنیم و به شما بینشی عمیق نسبت به فارکس خواهیم داد.